Aktualność

17
września 2017

Przedstawiciele siedmiu samorządów naszego regionu podpisali list intencyjny, dotyczący  wdrażania usługi tzw. car-sharingu. Z samochodów współdzielonych będzie można korzystać już od IV kwartał 2017 roku. Oferta będzie wdrażana etapowo w poszczególnych miastach. 

 

List intencyjny 28 sierpnia br. podpisali przedstawiciele Gdyni, Gdańska, Sopotu, Redy, Rumi, Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego. Prace nad wprowadzeniem w aglomeracji trójmiejskiej car-sharingu zainicjowała Gdynia. Rozpoczęły się na początku 2017 roku. 

 

– Chodziło nam o to, aby wypracować jak najbardziej optymalną formę świadczenia tej usługi i zaangażować jak najwięcej miast aglomeracji – tłumaczy Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni, odpowiedzialny za projekt. – Uważamy, że car-sharing działałby najlepiej, gdyby został wdrożony w kilku samorządach. Tak, aby z punktu widzenia mieszkańca naszej aglomeracji nie miało znaczenia, w którym miejscu samochód wypożycza, a w którym go oddaje. Dlatego cieszę się, że dziś podpisaliśmy list w tak licznym gronie – dodał. 

Samorządy już myślą o wprowadzeniu różnorodnych ulg i preferencji dla samochodów współdzielonych. Prawdopodobnie obniżone zostaną stawki za parkowanie w płatnych strefach i wyznaczone zostaną dedykowane miejsca parkingowe dla pojazdów współdzielonych. W Gdyni początkowo będzie 20 takich miejsc.

Co to jest car-sharing?

Car-sharing to nowy sposób przemieszczania się po mieście, który umożliwia korzystanie z samochodów bez konieczności ich zakupu – wypożyczając je do poruszania się na stosunkowo niewielkich dystansach. 

 

Korzyści usługi car-sharing

- ograniczenie emisji spalin, 

- zmniejszenie liczby pojazdów użytkowanych w sposób sporadyczny, 

- ograniczenie ruchu samochodowego – zwłaszcza w najbardziej zatłoczonych śródmieściach.